FORMY TEATRALNE - RECYTATORZY, KLAMKA, MERITUM

RECYTATORZY

Nie ma dla nich stosownej nazwy. Bardzo trudno ją wymyślić, bo recytatorzy nie są grupą, ani formacją. To garstka indywidualistów, ludzi z duszą, jak: Marta Ertman, Sandra Rusin, Ola Zasadzka, Marysia Wiśniewska, Kinga Jadźwińska, Karolina Libertowska, Alicja Poturała,Staś Staszczak,Anna Maria Meier.
Zajęcia z nimi prowadzi Elżbieta Gierasimow-Zakowany (instruktor teatru, pedagog i psychterapeuta; absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, 1996 r.; Studium Socjoterapii w Instytucie Terapii Gestalt - 2000 r.
Szkoła dla Psychoterapeutów i Trenerów grupowych w Instytucie IntegralnejTerapii Gestalt w Krakowie - 2005).??
To elitarna grupa. Ale przygotowuję również osoby, które przychodzą do mnie przed konkursem, w ramach konsultacji. Z moimi recytatorami pracuję przez cały rok. Nie wybieram im utworów, sami muszą wyszukać taki, który pasuje do ich osobowości, wieku czy doświadczeń. Kolejnym etapem jest dyskusja nad wyborem. Jeśli jest dobry, gwarantuje satysfakcję w pracy nad tekstem.
Ćwiczymy dykcję, analizujemy i interpretujemy utwór. Dobrze jeśli recytator żyje
z poezją na co dzień, jest wrażliwym człowiekiem.
Dobrze wypowiedziany tekst musi być przefiltrowany przez osobowość. Prezentacja rządzi się żelaznymi zasadami: recytator nie może gestykulować, ani poruszać się po scenie.. To nie jest gra aktorska, w recytacji operuje się głosem interpretując w ten sposób poezję czy prozę.
Przygotowują się do konkursów, między innymi Turniej Recytatorski „Słowo za Słowo” (i innych, jak: Jesienne Spotkania Recytatorów.

GRUPA TEATRALNA ,, Klamka''
Spektakle teatru działającego w 2001 r. Aktorzy: Natalia Kiser, Marta Waszak, Maura Rewers, Bartosz Rychlicki, Natalia Cetera, Anna Wojnarowska, Patrycja Sochacka. Premierą była sztuka Andrzeja Maleszki zatytułowana Burza w Teatrze Gogo (17.05.2003 r.). Sztuka rozpoczyna się ślubem pary głównych bohaterów, którzy w poszukiwaniu domu spotykają Gogo, który wraz z pacynką Pusi zamieszkuje stary opuszczony teatr. Bohaterowie odnajdują tu swoje szczęście, lecz nie na długo.
Otwarcie tajemniczej szafy sprawia, że los wszystkich postaci ulega diametralnej zmianie. Prawda, miłość i dobro schodzą na dalszy plan. Bohaterowie, którzy założyli królewskie maski i stroje przeliczają te wartości na pieniądze. Ich własna córka nie wydaje się im mądra ani piękna, a jej miejsce zajmuje Lalka-intrygantka. Po nieudanych próbach pozbawienia ich masek, sytuacje ratuje Gogo.
Scenografię zaprojektowała grupa plastyczna Doroty Wróblewskiej „Pod Wieżą Ciśnień”.
Nazwa Teatru wywodzi się z popularnego powiedzenia: „Klamka zapadła”. Kojarzy się z chwilą, kiedy aktor wkracza na scenę zza kulis i nie ma już wyjścia: musi zagrać najlepiej jak potrafi. Mimo premierowego stresu młodzi aktorzy z Teatru „Klamka” mówi: Na zajęciach prowadzonych przez panią Elę nie tylko doskonalimy swój warsztat, ale przekraczamy własne ograniczenia. Szukamy siebie w postaciach, które kreujemy.

GRUPA TEATRALNA „MERITUM”
2006/2007
W jej skład wchodzili uczniowie szkół średnich, studenci i dorośli pracujący, przygotowała dwa spektakle –
„PIĘĆ MINUT” I „BOLLERO''